Psikoteknik Değerlendirme
Kimler Psikoteknik
Raporu Almalı
Uygulanan Testler
Viyana Test Sistemi Nedir?
Alkol, Hız ya da 100 Ceza Puanı
nedeniyle psikoteknik raporu alınması
Sıkça Sorulan Sorular
Yasal Uygulama

 

 


Sıkça Sorulan Sorular

Psikoteknik değerlendirme ne kadar sürüyor? 
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu (Ehliyet İadesi nedeniyle) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır. 

Sürücü yetkinlikleri değerlendirmesi ne kadar sürüyor? 
Kurumların herhangi bir yasal gereklilik için değil (kendiliklerinden gönüllü olarak uygulattırdıkları), gerek işe alım süreçlerinde ve / veya mevcut elemanlarının gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla istedikleri uygulamalardır. Genelde, ilave testler ve kurum talebine göre ayrıca uygulanan trafik bilgi testleri ve envanterler nedeniyle daha uzun sürmektedir. 

Bilgisayar bilgim yok, testte başarılı olabilir miyim? 
Bilgisayar bilgisine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca, psikoteknik testler henüz daha bilgisayarlar ortada yok iken mekanik cihazlar ile yapılmakta idi. Bilgisayar teknolojisi gelişti ve bu mekanik cihazların yerini aldı. 

Psikoteknik değerlendirme testi öncesinde nelere dikkat etmem gerekiyor? 
Testlere katılmadan önce hazırlık anlamında yapmanız gereken bir şey yoktur. Ancak , testlere katılmak üzere geldiğinizde aşağıdaki hususları sağlar bir durumda olmanız gerekmektedir:

• Alkollü içki , uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisi altında olmamalısınız. Yukarıdakine benzer şekilde etki eden herhangi bir ilaç etkisi altında olmamalısınız.
• Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde uykusuz olmamalısınız. 
• Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde yorgun olmamalısınız. 
• Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı yakın mesafenizde olacaktır. 
• Cep telefonu uygulama sırasında kapalı olacaktır. Bu nedenle öncesinde sizi arayacakları bilgilendirmeniz gerekecektir. 

Psikoteknik raporların geçerlilik süresi ne kadardır? 
Raporların geçerlilik süresi 5 yıldır. 

Merkeziniz hangi raporları vermektedir? Rapor için gerekli belgeler nelerdir? 
Psikoteknik rapora göre istediğimiz belgeler değişmektedir. 

1) Karayolu taşıma yönetmeliği 60-e maddesine göre yasal psikoteknik değerlendirme raporu, buna dayalı psikiyatrik muayene raporu  verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 1 adet resim. 

2) 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre ehliyeti elinden alınan sürücülere yasal psikoteknik değerlendirme raporu ve buna dayalı psikiyatrik muayene raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ilgili emniyet müdürlüğünden sevk yazısı veya ehliyetinizin elinizden alındığına dair belge. 

3) Kurumsal sürücü yetkinliklerini değerlendirme raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 1 resim.

Benim zamanım yok. Benim yerime kardeşim gelse olabilir mi? 
Zaten, ikimizde aynı aracı kullanıyoruz. Rapor teste giren kişi adına düzenlenir. Aracı kullanacak her kişi kendi adına teste girip rapor almak zorundadır. 

Benim zamanım yok. Teste girmeden rapor alabilir miyim? 
Teste girmeden kesinlikle rapor verilmemektedir. Teste girilmeden alınmış olan raporların tespit edilmesi durumunda raporlar iptal edilmekte ve sorumluluk altına girilmektedir. 

Ehliyet sınıfımı değiştirdim. Yeniden testlere girmem gerekiyor mu? 
Ehliyet sınıfına dayalı bir değerlendirme söz konusu değildir. Yeniden testlere girmek ise sizin takdirinizde olan bir konudur. 

Rapordaki sonuçlarım hakkında bana geribildirim yapabilir misiniz ? 
Kendimi bilmek istiyorum. Bireysel olarak katılıyorsanız doğrudan size geribildirim yapabiliriz. Ancak, kurumsal hizmet verdiğimiz firmaların bir bölümü bunu, kendileri bizzat yapmayı tercih etmektedirler. Sizden daha önce aldığım belgeleri kaybettim. Yenisini alabilir miyim? Dosyanızdaki suretten merkezimizin tasdik ettiği bir örneğini vermekteyiz. 

Başka bir yerden sadece kart verdiler. yeterli mi ? Ne yapmalıyım? 
Kart, yasal bir zorunluluk değildir. Sadece bir kolaylıktır. Yeter ki arkasında bunu destekleyen rapor/raporlar olsun. Olmadığı takdirde hiç bir kıymeti yoktur. Yasal uygulama ise il sağlık müdürlüğü tarafından tasdik edilmiş raporunuzu alınız. Piyasada bu şekilde dolandırıcıların olduğuna dair söylemler bizim de kulağımıza gelmektedir. Bunlardan uzak durunuz. Çünkü kartın yasal bir anlamı yoktur.